Ministry Teams

Learn about the Conference’s Ministry Teams and find contact information for their leaders.

Annual Meeting Planning Work Group

NameChurchCityStateEmailPhone
Bartz, DanielleMN
Felbeck, KrisMN
Lindenfelser, ShelleyMN
Martin, Paul JohnMN
Thompson, PatMN
Voelkel, RebeccaMN
Warner, JillMN
Webber, MichelleMN

Antiracism Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Ballinger, ObadiahEdina MorningsideEdinaMN
Foster, MoussaMN
Graff, KimMN
Kwang, GaryMN
Pavich, SteveMN
Zaworski, SueMN

Board of Directors

NameChurchCityStateEmailPhone
Ballinger, ObadiahEdina MorningsideEdinaMN
Bartz, JanetMN
Biggs, ConeeMN
Croaston, RayMN
Davis, MelanieMN
Engelhardt, MaureenMN
Fancher, DonMN
Lippert, Todd SmithMN
Mann, DanaMN
McBride, JaneMN
Meyer, KentMN
Moteelall, ShamMN
Northwood, PaulaMN
Rice, MikeMN
Small, MichaelMN

Committee on Ministry

NameChurchCityStateEmailPhone
Anders, DiannMN
Bakkemo, JocelynMN
Barbour, JimMN
Bennett, FrankMN
Brandt, RobertMN
Conkey, CoquiMN
Crews, JeffMN
Duncan, Catherine OwensMN
Eischen, BarbaraMN
Gardner, DianeMN
Green, BarbMN
Hanke, BarryMN
Herrington-Hall, GlenMN
Jacobson, ReneeMN
Johnson, SandyMN
Krehbiel-Breneman, LynneMN
Olsen, MargotMN
Ostrom, JeanMN
Palmer, JeffMN
Poehlmann, BillMN
Reed, KwameMN
Richardson, MargaretMN
Small, MichaelMN
Swallow Gillis, AnneMN
Welsch, KayMN

CUE Seminaries Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Celley, RichardMN
Daniel, CherieMN
McMahill, DavidMN
Tschudy, JohnMN

Development Committee

NameChurchCityStateEmailPhone
Anders, RudiMN
Davis, MelanieMN
Green, CharlesMN
Peterson, RobertaMN
Sauter, Mary KayMN
Shaffer, KimMN

Faith Formation for Children and Youth Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Brown, Kevin (ABC)MN
Gromoll, ClareMN
Henderson, AbigailMN
Holst, Nathan MN
Kvam, JuliaMN
Nelson, SheriMN
Springer, LeahMN
Wick Moore, AmyMN

Finance Committee

NameChurchCityStateEmailPhone
Croaston, RayMN
Fancher, DonMN
Gehrman, ChadMN
Gusa, SteveMN
Hawks, AnitaMN
Nuebel, ShawnMN
Porter, ThomasMN
Sicoli, BobMN

General Synod Alternate

NameChurchCityStateEmailPhone
Ator, RobMN
Bell, HowardMN
Daniels, JeanMN
Ford, KarenMN
Hamly, SueMN
Henderson, AbigailMN
McCain, AndrewMN
Mensen, SarahMN
Olson, BryanMN
Reed, KwameMN
Tobak, BetsyMN
Toth, JoeMN

General Synod Delegate

NameChurchCityStateEmailPhone
Barbour, JimMN
Bartz, JanetMN
Donaldson, BethMN
Dyar, ZacharyMN
Gibson Christensen, KathyMN
Gold, DésiréeMN
Haefner, BridgetMN
Kanake, JacobMN
Kruse, BeckyMN
Kuester, ZoeMN
Kuether, MarkMN
Ludlow, PeggyMN
Norenberg, ZacMN
Palmer, JeffMN
Vantries, KatiaMN
Wagner, PeterMN
White, JanetMN
Young, MarkMN

Global Partnerships Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Adams-Morris, AvaMN
Allen, JessicaMN
Fernandez, JosephineMN
Haines, ThomMN
Herrington-Hall, GlenMN
Leslie, JimMN

Immigration Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Bush, JimMN
George, SusieMN
Haines, DianeMN
Mann, DanaMN
Romero, DanielMN
Spike, DougMN
Syverson, NathanMN

Justice and Witness

NameChurchCityStateEmailPhone
Anderson, GraceMN
Bringgold-Pro, JeanneMN
Daniels, RayMN
Erickson III, MartinMN
Martin, BarbaraMN
Price, KathrynMN
Wagenius, DwightMN

Nominating Work Group

NameChurchCityStateEmailPhone
Bell, HowardMN
Frantz, CharlotteMN
Hamly, SueMN
Kaser, MaryMN
Porter, ThomasMN
Simons, HansMN
Tobak, HowardMN

Open and Affirming/LGBT Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Fiscus, JohnMN
Henrich, JessicaMN
Hoagland, Carri EveMN
McCurry, SteveMN
Peck, StephanieMN

Personnel Committee

NameChurchCityStateEmailPhone
Arnold, AmandaMN
Cox, MollyMN
Fancher, ArleneMN
George, MaggieMN
Griggs, BobMN
Hackerson, MandyMN
Olson, BryanMN
Rice, MikeMN
Tobak, BetsyMN

Pilgrim Point Camp Committee

NameChurchCityStateEmailPhone
Amundson, LeslieMN
Balcome, GaryMN
Brown, Kevin (ABC)MN
Johnson-Maloney, NancyMN
Kasten, PhilipMN
Keehn, ScottMN
LaFayette, KathyMN
Northwood, PaulaMN
Peterson, BobMN
Tripp, JanetMN
Vantries, KatiaMN
Wulling, TimMN

Vitality Team

NameChurchCityStateEmailPhone
Henden, AllanMN
Keefe, RachaelMN